Ustrońskie atrakcje turystyczne

Kiedy postanawiasz zwiedzić teren przepięknego Beskidu Śląskiego, obowiązkowo powinieneś chociażby na moment przystanąć w miejscowości Ustroń. Co ona takiego w sobie posiada, że śmiało można ją określić mianem atrakcji turystycznej? Dowiesz się o tym z poniższych fragmentów.
Zacznijmy od szlaku żółtego. Jest to szlak wiodący wprost na Małą Czantorię. Mała Czantoria mierzy ponad osiemset pięćdziesiąt metrów nad poziomem morza. Kolejny punkt, kierując się trasą tu wspomnianą, prowadzi do czarnego szlaku, jaki zaś wiąże się z dojściem na Wielką Czantorię. Mowa o niemal tysiącu metrów nad poziomem morza. Jeżeli przejdziemy żółtym szlakiem tu omawianym, dodatkowo możemy także natrafić na szlak niebieski, jaki będzie ciągnął się przepięknym brzegiem Wisły. W zakresie szlaku czerwonego, o którym także wspomnieliśmy powyżej, należy stwierdzić, że jest to idealny punkt startowy w kierunku szczytu Równica, która mieści się na wysokości siedmiuset pięćdziesięciu ośmiu metrów nad poziomem morza.

Co więcej, na tej samej wysokości zlokalizowane zostało również schronisko PTTK. Jest ono niesamowicie ciekawie ulokowane, bowiem stojąc na Równicy wyżej wspomnianej, możemy spojrzeć na całą panoramę Górnego Śląska. Ponadto, nie można także pominąć faktu, że z czerwonego szlaku turystycznego, a co za tym idzie z Równicy, możemy ujrzeć niesamowity widok na zbiornik Goczałkowicki. Musimy wspomnieć, że jest to największy sztuczny zbiornik znajdujący się aktualnie na obszarze Polski. Poza tym Ustroń ma też do zaproponowania turystom Leśny Park Niespodzianek.
Autor:

Ruchome wydmy w Łebie

Jedną z największych atrakcji turystycznych miejscowości Łeba okazują się tak zwane ruchome wydmy. O co z nimi chodzi i jak to możliwe, aby na terenie Polski znajdowała się właśnie taka forma geograficzna? Dowiesz się o tym, czytając dalsze fragmenty niniejszego wirtualnego przewodnika.
Ruchome wydmy umiejscowione na terenie geograficznej miejscowości Łeba rozciągają się tak dokładnie na odcinku jakichś dziewięciu kilometrów, począwszy od Łeby i dalej w kierunku wschodnim. Ruchome Wydmy występują na charakterystycznej morskiej mierzej. Co więcej, w tej samej lokalizacji występuje jezioro Łebsko. Tam też są spore góry piachu i to właśnie na nie mówi się ruchome wydmy. Powód? Otóż nie jest to tylko dlatego, że na pierwszy rzut oka wyżej wspomniane góry piachu przypominają wydmy. Przede wszystkim wynika to z faktu, że wydmy te przesuwają się w stronę zachodnią, właśnie „zmierzając” do Łeby. Ma to miejsce średnio jakieś dziewięć metrów w skali rocznej. Warto także wspomnieć o tym, że ruchome wydmy obejmują teren Słowińskiego Parku Narodowego.
Dotarcie do zlokalizowanych w Łebie ruchomych wydm wiąże się przede wszystkim z pieszą wędrówką – to najprostsza metoda dotarcia w ten teren.

Co więcej, coraz częściej organizowane są też wycieczki rowerowe. Istnieje tez dogodne połączenie specjalnymi melexami oraz busem. Musimy także wspomnieć o tym, że nie jest czynny ruch samochodowy w tym kierunku. Kiedy jednak już znajdziemy się na tym terenie, niewątpliwie najlepszym wariantem okaże się indywidualne przejście się spacerkiem co stanowić będzie dodatkową atrakcję. Generalnie to dość długa przechadzka, bowiem kierując się od strony Łeby będzie to średnio między dwie a trzy godziny. Nie zapominajmy jednak, że na tym właśnie polega cała rozrywka i kontakt z przyrodą.
Autor:

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to system średniowiecznych zamków, które były budowane na skałach wapiennych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.Szlak Orlich Gniazd Miały one strzec Królestwa Polskiego, dlatego też zostały zbudowane na trudnym dostępnym obszarze skał wapiennych. Najwięcej z nich powstała za panowania króla Kazimierza Wielkiego w celu ochrony Krakowa.

Cały szlak ma około163 km i powstał on w 1930 roku.Szlak Orlich Gniazd Był on kilkakrotnie modernizowany i zmieniany. Na trasie szlaku znajdują się ruiny zamków: Olsztyn, Ostrężnik, Mirów, Morsko, Orodzienie, Smoleń, Bydlin, Rabsztyn, Ojców oraz odbudowane zamki w Pieskowej Skale i Bobocicach.Szlak Orlich Gniazd Szlak zaczyna się w Krakowie niedaleko kościoła św. Zygmunta, kończy w okolach Wawelu. Jest on urozmaicony skalistym terenem, różnymi ciekawostkami historycznymi i przyrodniczymi.

Poniżej kilka opisów zamków, które znajdują się na szlaku:
- Zamek Henryka - ceglasty, okrągły z fosą. W podziemiu mieszka jedyny na świecie smok.
- Labirynt Napoleona - Wzniesiony przez Napoleona VIII, jeszcze więcej cegieł.
- Zamek Merlina - żywcem wyjęty z legend arturiańskich, posiada własnego Graala i czarodzieja.Autor:

Ustroń

Miejscowością, która warto jest obejrzenia okazuje się Ustroń stanowiący jedno z ważniejszych miejsc na terenie całego Beskidu Śląskiego, mimo tego, iż jest to stosunkowo niewielka wieś. Początki tej wioski sięgają natomiast już czternastego stulecia. Malutka miejscowość została wówczas ulokowana nad brzegami Wisły.
Prawa miejskie Ustroniowi przyznano natomiast wiele wieków później, a mianowicie dokładniej rzecz biorąc w roku 1956. Wtedy to doszło także do znaczącego wzrostu liczby ludności stanowiącej stałych mieszkańców tego zakątka Beskidów Śląskich.

Musimy wspomnieć też i o tym, że w roku 2014 doszło do wzrostu liczby osób żyjących na tym terenie, a mianowicie łącznie w Ustroniu na dziś dzień zamieszkuje prawdopodobnie ponad siedemnaście tysięcy osób. Ogólnie, warto wspomnieć, że Ustroń stanowi miejscowość świetnie skomunikowaną, a mianowicie wynika to z faktu bardzo dogodnych połączeń jakie się tam znajdują. W grę wchodzi przede wszystkim dojazd z rejonu Górnego Śląska, poprzez skorzystanie z drogi krajowej o numerze osiemdziesiąt jeden. Można tez dojechać do opisywanej miejscowości z części wschodniej naszego kraju, to jest z Bielsko-Białej oraz z granicy z Czechami, czyli od strony zachodniej. Nie zapominajmy też, że do Ustronia prowadzi ekspresowa droga S pięćdziesiąt dwa. Warto również wspomnieć nieco na temat nazewnictwa tego miasta. Jak wskazuje na to już sama etymologia, jest to miejsce ustronne, czyli w którym można w ciszy i spokoju wypocząć. To doskonałe rozwiązanie dla każdej grupy turystów, niezależnie od wieku.
Autor:

Aquadrom

Strefa Rekreacji to jedna z głównych atrakcji jakie tyczą się Aquadromu. Jest to nietuzinkowe miejsce rozrywki dla najmłodszych ale też istna gratka dla seniorów oraz młodzieży lubiącej prawdziwe wyzwania. W Aquadromie jest co porobić niezależnie od wieku, pogody i sezonu. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich poszukujących ruchu i aktywności w nieco ciekawszym niż standardowy wymiarze. Jest to doskonała bierna forma wypoczynku wodnego.
Jako Aquadrom rozumie się mocno rozbudowaną infrastrukturę sportową, gdzie można popływać na rozmaite sposoby. Przede wszystkim jest tam szansa na pływanie na różnych poziomach głębokości, ale też nurkowanie. Można zarówno ćwiczyć, gdy już się potrafi nurkować, jak i doświadczeni płetwonurkowie mogą nauczyć nas tej sztuki od zupełnych podstaw. Ostatnia z popularnych stref Aquadromu to natomiast Saunarium. Jest to skupisko wielorakich saun, gdzie można wejść tylko będąc osobą pełnoletnią i bez przeciwwskazań zdrowotnych.

Tam panuje wręcz oaza spokoju, jest cicho i relaksacyjnie.
Generalnie opisywana atrakcja dzieli się na chwilę obecną na trzy główne strefy. Ta nadrzędna stanowi strefę rekreacji i w niej można się do woli bawić. Z kolei druga to raj dla zwolenników wyczynowego sportu wodnego w rozmaitej odsłonie. Trzecia to miejsce doskonałe do wyciszenia. Łącznie w Aquadromie może znaleźć się ponad tysiąc trzysta osób. Jest tam gigantycznych basen należący do strefy sportowej, który ma wydzielony cztery tory, a każdy z nich liczy dwadzieścia pięć metrów.
Autor:

Ojców

Ojców to wieś w województwie małopolskim, położona na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w Dolinie Prądnika. Przez wieś przechodzi Szlak Orlich Gniazd.

Wieś powstała około drugiej połowy XIV wieku. Rozwinęła się ona z małej osady, która powstała przy zamku.

Od XIX wieku miała ona charakter miejscowości letniskowej, wypoczynkowej, aż do 1966 roku była uważana za uzdrowisko. Wieś została mocno zniszczona podczas powstania styczniowego.

Obecnie znajduje się tutaj siedziba Ojcowskiego Parku Narodowego. Miejscowość przyciąga wielu turystów, ponieważ znajduje się na popularnym Szlaku Orlich Gniazd, a także posiada wiele zabytków:

-ruiny zamku Kazimierza Wielkiego,
-muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego,
-dawny park zdrojowy z XIXI wieku,
-muzeum etnograficzne,
-Jaskinie – Ciemną i Jasną,
-Dolina Sąspowska,
-Brama Krakowska,
-źródełko miłości,
-drewniane domy i dawna zabudowa wsi
-kaplica na wodzie.Autor: