Augustowskie spływy

Wyjazd w rejon Augustowa to obowiązkowo wyprawa w postaci klasycznie organizowanego w tej części Polski spływu kajakowego. To właśnie ta nieco ekstremalna dyscyplina sportowa z kategorii szeroko rozumianych sportów wodnych zyskała rozległe zainteresowanie ze strony olbrzymiego grona miłośników wodnego szaleństwa.
W Augustowie można odbywać przeróżne wyprawy wodne, w tym zwłaszcza wspomniane we wstępie spływy kajakowe. Ogólnie rzecz biorąc, płynięcie kajakiem wcale nie jest jakimś wielkim wyczynem i szczególną trudnością, a o swego rodzaju prostocie przesądza w tym wypadku zwłaszcza fakt, że łódka nie ma skomplikowanej budowy.

Niemniej jednak kajak to zwrotny pojazd, który może się przewrócić, zwłaszcza, że wagowo nie jest zbyt ciężki. Problem pojawia się nie w momencie spływu, tylko w czasie, kiedy kajak przechyla się i załoga ląduje we wzburzonych falach. Niemniej jednak poziomy spływów kajakowych są na tyle mocno zróżnicowane, że każdy turysta chcący skorzystać z tego rodzaju wodnej atrakcji może bez trudu wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj wypoczynku i rekreacji w tej postaci. Kajaki profesjonalne robione są natomiast w rozlicznych wariantach designu, co przesądza o większym albo mniejszym bezpieczeństwie przemieszczania się nimi nawet w ciężkich warunkach pogodowych. Do tego, zróżnicowane są także materiały, z jakich robi się kajaki, ale swobodnie można wypożyczać w Augustowie takie modele, które są godne rekomendacji dla laików, jak i zaawansowanych w sportach wodnych.
Autor: