Zamek Ogrodzieniec - fakty i mity

Zamek Ogrodzieniec, to ruiny zamku, który jest położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Został wybudowany w systemie Orlich Gniazd we wsi Podzamcze na przełomie XIV i XV wieku. Zamek leży na Górze Zamkowej, która wznosi się 515 m n.p.m.

Po II wojnie światowej zaczęły się pracę konserwatorskie, które utrwaliły ruiny zamku i pozwoliły na udostępnienie go zwiedzającym. Na niższych kondygnacjach zachowały się fragmenty renesansowych fresków.

Niedaleko ruin zamku znajduje się kapliczka, która została wybudowana z elementów zamkowych. Jej wnętrze charakteryzuje się oryginalnymi elementami takimi jak zworniki sklepienia, kula armatnia oraz http://leczenie-ran-koszalin.pl/stopa-cukrzycowa-leczenie/ przepiękna renesansowa figura Matki Boskiej.

Zamek Ogrodzieniec jest bardzo popularny pod względem turystycznym i kulturalnym, w związku z czym często służy podczas nagrywania różnych filmów np. Saga Gwiezdne Wojny, Janosik, Trylogia Matrix, Rycerz, Zemsta, Zemsta Rycerza, James Bond 2.

Zamek słynie również ze zjawisk paranormalnych, które są potwierdzone przez niektórych badaczy, a przez niektórych badaczy nie są potwierdzone. Jest to podobno miejsce gdzie gnieżdżą się siły mroczne i potężne. Wiele osób widziała widmo czarnego psa, który biega po murach i ruinach wokół zamku. Zjawa psa to prawdopodobnie dusza kasztana krakowskiego albo Stanisława Warszyckiego.Autor: