Wambierzyce

Wambierzyce to miejsce, do którego trzeba się wybrać po to, aby obejrzeć znajdujący się tam od lat nietuzinkowy obiekt architektoniczny jakim jest kompleks Wambierzycki.
Wspomniana budowla zbudowana jest z trzech podstawowych elementów, z czego każdy zasługuje dokładnie na takie same wyróżnienie i obejrzenie na żywo. Mowa zwłaszcza o nietuzinkowej bazylice, która jest podstawą opisywanego centrum, ale także powszechnie znanej Górze Kalwarii, jaka stanowi szlak pielgrzymkowy. Do tego niepowtarzalna w swej dekoracyjności ruchoma szopka. By wejść do tego obiektu sakralnego trzeba wspiąć się po liczących trzy ciągi wielkich, wręcz monumentalnych schodkach. Wykonane z kamienia robią już same w sobie imponujące wrażenie. Warto także wspomnieć, że łącznie wybudowano pięćdziesiąt sześć stopni, natomiast równo trzydzieści trzy ma symbolizować czas życia Jezusa Chrystusa. Pozostałe stopnie to z kolei symbolika nawiązująca do Matki Bożej i jej macierzyństwa.

Cała bazylika wiąże się ewidentnie ze stylem późniejszego renesansu i zbudowana jest z trzech konkretnych części, z czego najszersza rozmiarowo jest partia środkowa. Cechą wizualną zwracającą uwagę tuż po przekroczeniu progu świątyni okazują się dekoracyjne, podwójne pilastry. Ponadto są tam także symetryczne płyciny oraz nie za duża, ale bardzo precyzyjnie stworzona galeria. Obiekt wyróżnia się przez cały ten niesamowitych projekt monumentalny i spektakularny w odbiorze, stylem nieco pałacowym i dworcowym. Na fasadzie znajdują się płaskie trzy szczyty, do tego wnęka w kształcie półokręgu oraz wielka, wychylająca się z oddali figura Maryi wykonana w całości z drewna, która wywodzi się prawdopodobnie z okresu osiemnastego stulecia.
Autor: