Czarnocin

O Czarnocinie wielu turystów, nawet tych regularnie podróżujących i zgłębiających rozmaite zakątki Polski, nierzadko zupełnie nie słyszało. Powód? Jest to stosunkowo niewielka mieścinka, która jednakże określana jest potocznie mianem opolskiej Szwajcarii. Czym się ona wyróżnia? Dlaczego warto o niej wiedzieć, a jeszcze bardziej przyda się do niej zajrzeć chociażby na moment?
Czarnocin okazuje się wyjątkowo ciekawym miejscem z tego względu, że usytuowany jest na terenie doliny strumienia zwanego Łącka Woda. To nietuzinkowa okolica, tuż przy Parku Krajobrazowym. Jest tam wiele malowniczych szlaków rowerowych i pieszych. To miejsce ciche, spokojne oraz stanowiące idealny punkt rekreacji biernej oraz aktywnej. Warto wspomnieć, że jest tam niesamowicie zimna ale i zawsze krystalicznie czysta woda wyżej wspomnianego źródełka. Czarnocin stanowi sołecką wieś leżącą na terenie regionu opolskiego, dlatego też w odniesieniu do tej miejscowości wysuwana jest nazwa Opolska Szwajcaria. Czarnocin leży niedaleko powszechnie znanego sanktuarium Góra Świętej Anny, a ściślej umiejscowionych jest w gminie Leśnica.

Poza przepięknymi krajobrazami, jest tam też mnóstwo pomników przyrody oraz wielkie wąwozy. Prowadzą one do rezerwatu. Jest tam i tajemniczy krzyż, który stanowi swego rodzaju symbol tej miejscowości. Po przeciwnej stronie od Czarnocina występuje rezerwat Grafik. Do tego, należy też wyróżnić równie pięknie prezentujący się rezerwat Boże Oko. Ze względu na uwarunkowanie terenu, Czarnocin określany jest mianem Śląskiej Szwajcarii, bowiem są tam liczne źródła wody zlokalizowane tuż przy wsi.
Autor: