Zamek w Ogrodziencu

Zamek w Ogrodziencu

Zamek Ogrodzieniec, to ruiny zamku, który jest położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Został wybudowany w systemie Orlich Gniazd we wsi Podzamcze na przełomie XIV i XV wieku. Zamek leży na Górze Zamkowej, która wznosi się 515 m n.p.m. Po II wojnie światowej zaczęły się pracę konserwatorskie, które utrwaliły ruiny zamku i pozwoliły na udostępnienie go zwiedzającym. Na niższych kondygnacjach zachowały się fragmenty renesansowych fresków.

Niedaleko ruin zamku znajduje się kapliczka, która została wybudowana z elementów zamkowych. Jej wnętrze charakteryzuje się oryginalnymi elementami takimi jak zworniki sklepienia, kula armatnia oraz przepiękna renesansowa figura Matki Boskiej.

Zamek Ogrodzieniec jest bardzo popularny pod względem turystycznym i kulturalnym, w związku z czym często służy podczas nagrywania różnych filmów np. Janosik, Rycerz, Zemsta.

Zamek słynie również ze zjawisk http://www.elstyk.com/category/styczniki paranormalnych, które są potwierdzone przez niektórych badaczy. Jest to podobno miejsce gdzie gnieżdżą się siły mroczne i potężne. Wiele osób widziała widmo czarnego psa, który biega po murach i ruinach wokół zamku. Zjawa psa to prawdopodobnie dusza kasztelana krakowskiego Stanisław Warszyckiego.

Pracownia Reklamy KJ
- autor artykułu