Zamek w Ogrodziencu

Zamek w Ogrodziencu

Zamek Ogrodzieniec, to ruiny zamku, który jest położony na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Został wybudowany w systemie Orlich Gniazd we wsi Podzamcze na przełomie XIV i XV wieku. Zamek leży na Górze Zamkowej, która wznosi się 515 m n.p.m. Po II wojnie światowej zaczęły się pracę konserwatorskie, które utrwaliły ruiny zamku i pozwoliły na udostępnienie go zwiedzającym.http://www.elstyk.com/category/styczniki Na niższych kondygnacjach zachowały się fragmenty renesansowych fresków.

Niedaleko ruin zamku znajduje się kapliczka, która została wybudowana z elementów zamkowych. Jej wnętrze charakteryzuje się oryginalnymi elementami takimi jak zworniki sklepienia, kula armatnia oraz przepiękna renesansowa figura Matki Boskiej.

Zamek Ogrodzieniec jest bardzo popularny pod względem turystycznym i kulturalnym, w związku z czym często służy podczas nagrywania różnych filmów np. Janosik, Rycerz, Zemsta.

Zamek słynie również ze zjawisk omron plc wrocław paranormalnych, które są potwierdzone przez niektórych badaczy. Jest to podobno miejsce gdzie gnieżdżą się siły mroczne i potężne. Wiele osób widziała widmo czarnego psa, który biega po murach i ruinach wokół zamku. Zjawa psa to prawdopodobnie dusza kasztelana krakowskiego Stanisław Warszyckiego.


- autor artykułu